4 października Światowy Dzień Zwierząt
Święty Franciszek całym swoim postępowaniem sprzeciwiał się złu i okrucieństwu w stosunku do ludzi i zwierząt, nienawiści, zabijaniu i chciwości.Żył w wielkim ubóstwie, założył wędrujący zakon. Myśląc współczesnymi kategoriami - całym swoim życiem dążył do zachowania środowiska naturalnego.
Początki Światowego Dnia Zwierząt sięgają 1931 roku, kiedy na zjeździe ekologów we Florencji, zapisano jego ideę - zwrócenie uwagi na zagrożone gatunki zwierząt. W Polsce po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 1993 roku. Obecnie Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dniu imienin Franciszka, którego uznaje się za patrona wszystkich zwierząt i nazywa niebieskim patronem ekologów.
4 października - Dzień Św. Franciszka - Patrona Ekologów
29 listopada 1979 r. Papież Jan Paweł II wydał dokument (Breve apostolskie) zaczynający się od słów: „Inter Santos”, w którym ogłosił św. Franciszka patronem ekologów (ludzi zajmujących się ochroną środowiska naturalnego) „ponieważ pośród świętych i pośród wielkich ludzi, którzy z szacunkiem traktowali przyrodę, jako cudowny dar Boga ofiarowany rodzajowi ludzkiemu, bardzo słusznie wymienia się św. Franciszka z Asyżu”.

W r. 1980 Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologii (ochrony przyrody) ze względu na to, że Święty bardzo kochał przyrodę.

Ekologiczny dekalog Św. Franciszka:


1. Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi.
2. Traktuj wszystkie rzeczy stworzone z miłością i czcią.
3. Tobie została powierzona Ziemia jak ogród; rządź nią z mądrością.
4. Troszcz się o człowieka, o zwierzę, o zioło, o wodę i powietrze, aby Ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona.
5. Używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości.
6. Tobie jest zadana misja odkrycia misterium posiłku: aby życie napełniało się życiem.
7. Przerwij węzeł przemocy, aby zrozumieć jakie są prawa istnienia.
8. Pamiętaj, że świat nie jest jedynie odbiciem twego obrazu, lecz nosi w sobie wyobrażenie Boga Najwyższego.
9. Kiedy ścinasz drzewo zostaw choć jeden pęd, aby jego życie nie zostało przerwane.
10. Stąpaj z szacunkiem po kamieniach, gdyż każda rzecz posiada swoją wartość.
2 października Europejski Dzień Ptaków, Europejskie Dni Ptaków
Europejskie Dni Ptaków - największa doroczna impreza przygotowywana przez sympatyków ptaków w całej Europie. Jej organizatorami od ponad 11 lat są europejscy partnerzy BirdLife International, a w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Więcej w "Czytaj więcej"
Zapraszamy do udziału w IV edycji Projektu ACT ECO
Zapraszamy uczniów Gimnazjum nr 2 w Zakopanem na zajęcia, w trakcie których wspólnie zastanawiamy się jakie podejmować działania aby jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu. W trakcie zajęć w tym roku przewidujemy także: fotografię, próby filmowe, edycję własnej strony internetowej oraz możliwość pogłębienia znajomości języka angielskiego. Przewidywane wycieczki.

Obchody Światowego Dnia Środowiska z ACT ECO Team
Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć pani Anny Karpiel-Sembereckiej z Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego Watra:
watra.pl
Nagrody wręczone
W dniu dzisiejszym - 1 czerwca 2010, w sali obrad Urzędu Miasta nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom Międzyszkolnego Konkursu Ekologiczno – Medialnego zorganizowanego przez Projekt ACT ECO w ramach III Szkolnych Obchodów Światowego Dnia Środowiska (wpisanych w VIII Dni Zakopanego), pod patronatem Burmistrza Miasta Zakopanego, SEWIKu, patronat medialny Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.
Uczniów i opiekunów powitał pan Burmistrz Jan Walczak. Następnie nagrody wręczali Sekretarz Miasta pani Renata Szych i Prezes SEWIKu pan Jakub Dzioboń, który przekazał także nagrody laureatom II Szkolnego Konkursu Ekologiczno – Chemicznego zorganizowanego przez ACT ECO w Gimnazjum nr 2, pod patronatem SEWIKu.
Po wręczeniu nagród wszyscy obecni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Więcej w "Czytaj więcej"
Drzewo,drzewa,las
Wszyscy jesteśmy teraz głęboko przejęci ogromem powodzi, który ogarnął nasz kraj.
Warto przypomnieć, że drzewo/drzewa/las pełnią bardzo ważną rolę magazynując wodę z opadów i tym samym opóźniając jej spływ do rzek a więc przeciwdziałając powodziom.
Nasz nowa wystawa „Drzewo, drzewa, las” poświęcona jest roli drzew w życiu człowieka.
Więcej o znaczenie lasów w zapobieganiu powodziom w „Czytaj więcej”
ACT ECO zaprasza
ACT ECO
Gimnazjum nr 2
im. ks. prof. J. Tischnera
w Zakopanem ul. Sienkiewicza 27
serdecznie zaprasza 1 i 2 czerwca na III Szkolne Obchody
Światowego Dnia Środowiska „World Environment Day”
wpisane w VIII Dni Zakopanego

Program obchodów w "Czytaj więcej"
5 czerwca Światowy Dzień Środowiska
Światowy Dzień Środowiska - World Environment Day - WED - został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 r. i obchodzony jest corocznie 5 czerwca dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.
31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa
Światowy Dzień Bez Papierosa (ang. World No Tobacco Day) – święto ustanowione przez WHO - Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku, które ma zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu.
Tegorocznemu świętu towarzyszy ogłoszone przez WHO hasło „Płeć a tytoń. Ze szczególnym uwzględnieniem działań marketingowych skierowanych do kobiet” będące elementem Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej.
Cele kampanii to:
• Dostarczenie wiedzy o wpływie dymu tytoniowego na zdrowie kobiet i ich potomstwa
• Motywowanie społeczeństwa do zaprzestania palenia
• Promowanie mody na niepalenie
Czas trwania kampanii: 31.V-31.VIII 2010 r.
Więcej w "Czytaj więcej"
24 maja - Europejski Dzień Parków Narodowych
W rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie, obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych. Tym najstarszym europejskim parkiem narodowym jest szwedzki park narodowy Sarek utworzony 24 maja 1909 r.
Pierwszych 9 parków narodowych w Europie powołał parlament Szwecji w maju 1909 roku. Obecnie na naszym kontynencie jest ich ponad 250. W Polsce są 23 parki narodowe i około 120 parków krajobrazowych.
źródło: www.bionotatki.com

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Korony drzew cieniują nawierzchnię, chroniąc ją przed szybkim uwalnianiem związków asfaltowych i wydłużają ich trwałość z 7-10 lat do 20-25 lat.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,061,736 unikalnych wizyt