Stop wypalaniu traw - Stop Illegal Grass Fires
Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ zwraca się z apelem do mieszkańców Podhala Spisza i Orawy o zaprzestanie wypalania traw. Wypalanie traw nie jest naturalnym procesem w naszej strefie klimatycznej. Wpływa niekorzystnie zarówno na florę jak i faunę, zubaża bioróżnorodność, powoduje zachwianie równowagi zbiorowisk trawiastych. Pożary terenów trawiastych stanowią wielkie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także są wielokrotną przyczyną pożarów lasów. Równocześnie prosimy właścicieli lasów prywatnych o zaniechanie spalania odpadów zrębowych (gałęzie, wierzchołki, cetyna) w trakcie prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Spalać można tylko korę i gałęzie z larwami korników.
Wypalanie traw jest nielegalne i podlega karze aresztu lub grzywny na podstawie Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880):
Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.
www.http://nowytarg.krakow.lasy.gov.pl
Link
Nadeszła wiosna, a razem z nią coroczny problem wypalania traw
Osoby, które w ten sposób pozbywają się roślinności nie zawsze mają świadomość konsekwencji takiego postępowania. Tymczasem nawet na własnym gruncie jest to działanie nielegalne. Dla wielu osób wypalanie traw jest tanią, łatwą i skuteczną metodą na pozbycie się chwastów i ich nasion. Panuje także przekonanie, że jest to korzystne dla młodej roślinności. Po stopnieniu śniegu wznieca się ogień na łąkach, pastwiskach, nieużytkach. Jest to jednak działanie szkodliwe dla środowiska, a może być także bardzo niebezpieczne dla otoczenia.Zabronione jest wypalanie trawy, słomy lub pozostałości roślinnych na polu
w odległości mniejszej niż 100 metrów od zabudowań, czy lasów. Nie ma znaczenia, czy te miejsca zajęły się ogniem, i czy ktokolwiek poniósł szkodę, działanie takie bowiem zawsze powoduje zagrożenie. Z powodu wypalania roślinności może także dochodzić do zakłóceń w ruchu drogowym. Wiatr przenoszący dym na duże odległości może doprowadzić do ograniczenia widoczności, ogień odwraca uwagę kierowców od tego, co dzieje się na drodze.
Wypalanie traw jest też naruszeniem zasad ochrony przyrody. Wykroczeniem jest wzniecanie ognia na obszarach łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk lub szuwarów. Skutkiem takich działań jest bowiem zakłócenie życia mikrobiologicznego gleby, zniszczenie wielu gatunków roślin, a także śmierć żyjących na tych terenach zwierząt, ptaków i owadów.

Stop Illegal Grass Fires
As the fire season is underway co-operation and understanding are needed from everyone to manage the growing problem of grass fires which threaten wildlife, forests and infrastructure.
Open fires, including grass fires, cannot be lit without a permit.
Starting a fire without a permit can result in a fine of up to 5000 PLN, detention, or both.


Za wypalanie traw grożą dotkliwe kary, grzywna lub areszt. Nieprzestrzeganie prawa może kosztować w tym przypadku od 20 do 5000 złotych. Warto więc zapoznać się z przepisami i postępować zgodnie z nimi, z korzyścią dla siebie, innych i przede wszystkim dla środowiska naturalnego.
źródło: www.eko-samorzadowiec.pl
Więcej w "Czytaj więcej"
Szanuj drzewa, nie ogławiaj
Czas wiosny to czas porządków w przydomowych ogrodach. Niestety, w porządkowych zapędach niejednokrotnie więcej sobie i przyrodzie szkodzimy niż pomagamy. Istną plagą stało się ogławianie drzew. Panuje przekonanie, że ogławiając drzewo rozwiązuje się problemy takie jak: zagrożenie bezpieczeństwa, zacienianie, zatykanie rynien itp. Faktycznie jednak ogławianie stwarza dużo więcej problemów niż rozwiązuje!
Tekst: Wydział Ochrony Środowiska UM Zakopanego
www.zakopane.eu
Więcej w "Czytaj więcej"
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2012 w Polsce
Obchody Światowego Dnia Ziemi, które co roku odbywają się 22 kwietnia, w 2012 roku odbywać się będą podczas obchodów Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi ogłoszonego przez ONZ. Światowy Dzień Ziemi '2012 w Polsce obchodzić będziemy pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich".
Link
więcej w "Czytaj więcej"
Dzień Ziemi - Earth Day
znany też jako Światowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.
Sekretarz Generalny ONZ U Thant, 21 marca 1971 r.:
Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury.

May there only be peaceful and cheerful Earth Days to come for our beautiful Spaceship Earth as it continues to spin and circle in frigid space with its warm and fragile cargo of animate life.


źródło: Wikipedia
YPEF - Young People in European Forests
The YPEF contest is addressed to students aged between 13 and 18 years old from European countries to promote European forest areas, especially those protected by Natura 2000 network, the sustainable development in forestry and the biodiversity in European nature. The contest is organized by forest institutions and non-governmental organizations from participating countries. They constitute the YPEF International Committee and the YPEF International Contest Commission.
There are two stages of the contest. The National Stage Contests includes answering questions concerning the forests in all the European countries. In some countries the questions are added to existing national forest contests. In other countries the YPEF project creates the original national forest education event.
The YPEF initiative establishes a new dimension in cooperation of NGO’s and forest professionals for forest and environmental education of young European generation.
www.ypef.eu
YPEF - Young People in European Forests
W dniu 18 kwietnia przedstawiciele naszego gimnazjum, uczniowie klasy 2d: Stanisław Broński, Szymon Tomala i Kuba Wąsik wraz z opiekunem p. Barbarą Szarotą udali się do Raby Wyżnej, gdzie w Gimnazjum nr 1 im. Ojca Św. Jana Pawła II wzięli udział w etapie krajowym II edycji międzynarodowego konkursu "YPEF - Młodzież w lasach Europy".
Test składał się z 50 pytań, które dotyczyły lasów i leśnictwa Europy oraz lasów i leśnictwa Austrii, Belgii, Cypru , Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy i Węgier. W tym trudnym konkursie bierze udział siedem i pół tysiąca uczniów z ponad pięciuset szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z Polski.

On the 18th of April 2012 three representatives of our school, the students from class 2d: Stanisław Broński, Szymon Tomala and Kuba Wąsik took part in the national stage of the second edition of International Contest YPEF which took place at The Pope John Paul II Secondary School in Raba Wyżna.
The participants were supposed to answer the set of 50 questions concerning the forests and forestry of all the European countries.


Więcej w "Czytaj więcej":
Zaproszenie na wystawę
Tradycyjnie, w trakcie wywiadówek, w budynku naszego gimnazjum, zespół uczniów realizujących projekt ACT ECO zaprasza rodziców na swoje wystawy. Tym razem wystawa nosi tytuł „Dobre rady na odpady” i jest poświęcona promocji selektywnej zbiórki odpadów. Zapraszamy 17 kwietnia 2012 roku od godz. 14 do 19.Wystawa następnie zostanie zaprezentowana w Szkole Podstawowej nr 2 (w Zakopanem), ze szkoła tą ACT ECO współpracuje już od 5 lat zachęcając do pozytywnych działań na rzecz ochrony środowiska.
Więcej w "Czytaj więcej":
ACT ECO
20 marca 2012 uczniowie Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera realizujący autorski, edukacyjno - ekologiczny projekt ACT ECO odwiedzili uczniów Gimnazjum Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara oraz Szkoły Podstawowej nr 2, aby podzielić się swoim doświadczeniem i zaprosić do udziału w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE EKOLOGICZNO „PLASTYCZNYM „Eko-Polska! Wyślij pomysł w świat!” ORGANIZOWANYM PRZEZ ACT ECO W RAMACH V EDYCJI PROJEKTU ACT ECO” GIMNAZJUM NR 2 IM. KS. PROF. J. TISCHNERA W ZAKOPANEM POD PATRONATEM URZĘDU MIASTA ZAKOPANEGO ORAZ PATRONATEM MEDIALNYM PODHALAŃSKIEGO SERWISU INFORMACYJNEGO WATRA.
1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków
Obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ptaków zwraca naszą uwagę na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom na całym świecie i zachęca nas do ochrony tych zwierząt i ich siedlisk.
Ptaki występują we wszystkich ekosystemach. Przeważnie zajmują najwyższe poziomy w lokalnych piramidach pokarmowych. Stan populacji ptaków dostarcza nam zatem informacji o stanie całej przyrody, której ptaki są integralną częścią.
Godzina dla Ziemi
zgaś światło 31 marca, w sobotę, o godz. 20.30 na symboliczną godzinę!
Po raz szósty Godzina dla Ziemi WWF zjednoczy setki milionów ludzi na całym świecie, którzy poprzez symboliczny gest zgaszenia światła na jedną godzinę pokażą, że los środowiska nie jest im obojętny. Dokładnie o godz. 20.30 czasu lokalnego, w sobotę 31 marca zgasną światła w domach, firmach i obiektach publicznych na całym świecie, również w Polsce.
Rok temu światła zgasły w ponad 5 tysiącach miast w 135 krajach na wszystkich kontynentach. W ciemności pogrążyły się ikony architektury z całego świata: Wieża Eiffla w Paryżu, Opera w Sydney, Brama Brandenburska w Niemczech, piramidy w Egipcie, Zakazane Miasto w Chinach, Pałac Kultury i Nauki oraz Zamek Królewski w Warszawie, Spodek w Katowicach, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie i wiele innych.
Rosnąca liczba osób i urzędów rokrocznie przyłączająca się do akcji pokazuje, że zwiększa się globalna świadomość ekologiczna, a kwestie ochrony środowiska stają się dla ludzi coraz ważniejsze. Od 2007 roku, kiedy to z inicjatywy WWF akcja została zorganizowana w Sydney w Australii, do roku 2012 Godzina dla Ziemi WWF urosła do największej woluntarystycznej akcji w dziejach świata.
Zachęcamy do śledzenia akcji na: wwf.pl/godzinadlaziemi

Earth Hour is a worldwide event organized by the World Wide Fund for Nature (WWF) and held on the last Saturday of March annually, encouraging households and businesses to turn off their non-essential lights for one hour to raise awareness about the need to take action on climate change. The event, conceived by WWF and The Sydney Morning Herald, first took place in 2007, when 2.2 million residents of Sydney participated by turning off all non-essential lights.[1] Following Sydney's lead, many other cities around the world adopted the event in 2008.[2][3] Earth Hour 2012 took place on 31 March 2012 from 8:30 p.m. to 9:30 p.m., at participants' local time. wikipedia.org



Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • 1 kilogram polichlorku winylu (płytki PVC, butelki plastikowe, folie, plastikowe wiadra, miednice, pojemniki po farbach, wyroby ze skaju) spalany w zwykłych warunkach wydziela 280 litrów trującego chlorowodoru.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.01
3,085,545 unikalnych wizyt