22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi jest okazją by ludzie pochylili się nad losem planety, na której żyją.W tym dniu tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego w celu uświadomienia problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.
Bociany online.pl
bocianyonline.pl
Nie zabieraj pisklaka do domu
Kiedy zobaczymy pisklaka na ziemi, wcale nie powinniśmy - kierowani odruchem serca - od razu zabierać go do domu - przekonują przyrodnicy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Nasza próba pomocy może mieć wtedy dla ptaka przykre konsekwencje. Przedstawiciele OTOP w przesłanym PAP komunikacie wyjaśniają, co należy zrobić, kiedy zobaczymy ptasie pisklę na ziemi. Po pierwsze należy się upewnić, czy zwierzę ma widoczne rany lub obrażenia. "Wówczas należy skontaktować się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt lub weterynarzem" - czytamy. Przyrodnicy dodają, że w takiej sytuacji zwykle organizacje ochrony przyrody niewiele mogą pomóc.
naukawpolsce.pap.pl
Oko w oko z nurzykiem, szpakiem i gołębiem
Anna Ślązak z portalu PAP - Nauka w Polsce przedstawia książkę „Rzecz o ptakach” Noaha Stryckera.Im więcej wiemy na temat zwierząt, tym trudniej jest bronić tezy o wyjątkowości człowieka. I tym więcej podobieństw dostrzegamy pomiędzy sobą a innymi mieszkańcami Ziemi. Ogromna w tym zasługa rozwoju technologii i nauki, która badania procesów fizjologicznych czy reakcji psychicznych wynosi na całkiem nowe poziomy. więcej: naukawpolsce.pap.pl
Atlantyk liże lody Arktyki. A to ma wpływ na klimat
Badacze opisali kolejny, zaniedbywany dotąd czynnik, który jest skutkiem zmian klimatu i ocieplenia: to wody Atlantyku, które od spodu opóźniają zamarzanie i powodują ubytek pływającej pokrywy lodowej Arktyki. W badaniach, które ukazały się w "Science", uczestniczyła Polka Ilona Goszczko, doktorantka z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala naukawpolsce.pap.pl
Pajęcza sieć pomoże walczyć z zanieczyszczonym powietrzem
Pajęczyna może być świetnym materiałem do analizy jakości powietrza, uzupełniającym stosowane obecnie elektroniczne czujniki. Pająki tkają swoją sieć wszędzie, a naukowcy mogą ją łatwo zebrać do badań lub nawet wyhodować w laboratorium i samodzielnie rozstawić. "W powietrzu różnego rodzaju zanieczyszczenia m.in. związki kancerogenne, czyli zwiększające ryzyko rozwoju nowotworów, dlatego stan jakości powietrza trzeba stale monitorować" - mówi doktorant Politechniki Wrocławskiej Radosław Rutkowski.Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez PWr, działania badaczy można określić jako biomonitoring, czyli obserwację stanu środowiska za pomocą określonych gatunków zwierząt lub roślin analizując m.in. mchy, porosty, skład liści, igieł, sierść zwierząt, ptasie pióra czy właśnie sieć pająków.naukawpolsce.pap.pl
Miłośnicy przyrody pomogą w tworzeniu nowego Atlasu ptaków lęgowych Europy
Wszyscy pasjonaci ornitologii mogą przyczynić się do wydania nowego Atlasu ptaków lęgowych Europy. Wystarczy, że przekażą dane o zaobserwowanych gniazdujących gatunkach ptaków. Dzięki Atlasowi poznamy rozmieszczenie i liczebność lęgowych gatunków ptaków w Europie w latach 2013-2017. Do zgłaszania zaobserwowanych gniazdujących ptaków zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), które zajmuje się gromadzeniem danych w Polsce. Informacje o gniazdujących gatunkach można przekazywać m.in. za pomocą portalu do notowania obserwacji ptaków ornitho.pl
Krakowski Teatr Słowackiego domem dla pszczół !
Na dachu budynku już 23 kwietnia zostaną zamontowane trzy ule. W inicjatywę jest również zaangażowany ”Tygodnik Powszechny” i GreenPeace, który przygotuje warsztaty edukacyjne.Podczas Salonu Poezji, który odbędzie się tradycyjnie o godzinie 12.00, publiczność usłyszy propozycję związaną z tematem. Będzie to książka „Złote księżniczki ulów – strofy o pszczołach, miodzie i pszczelarzach”.
LoveKraków.pl
1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków
Został on ustanowiony w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902. Była to pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie ptaków. Polska przystąpiła do niej w 1932 roku. Dziś ptaki są chronione poprzez unijną Dyrektywę Ptasią, która ma na celu ochronę wszystkich istniejących populacji dzikich ptaków występujących w UE.Współcześnie Międzynarodowy Dzień Ptaków ma przypominać nam o roli, jaką ptaki odgrywają w naszym życiu. Dla wielu osób na świecie obserwacja, fotografowanie i poznawanie ptaków stały się nie tylko ciekawym hobby ale pasją i życiowym wyborem.
otop.org

Nature 4 all
is a global movement to inspire a new generation of thinkers and doers across all sectors of society to connect with nature and take action to support its conservation. At its core is a very simple idea: the more people experience, connect with, and share their love of nature, the more support there will be for its conservation.
Nature4all
1 - 7 kwietnia Tydzień Czystości Wód.
ego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony naszych wód

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.02
1,098,343 unikalnych wizyt