Coraz cieplejsza Syberia
Wacław Radziwinowicz Jak poinformowała rządowa „Rosyjska Gazeta”, tej zimy temperatura na całej Dalekiej Północy jest o 7-8 stopni wyższa od średniej wieloletniej. Jak dowodzi klimatolog prof. Gienrich Aleksiejew, Syberia i Arktyka rozgrzewają się znacznie szybciej niż pozostałe części globu.Według niego do końca wieku, a może i szybciej, bo proces gwałtownie przyspiesza, zimy w tym ogromnym regionie będą cieplejsze o 10 stopni, a lata o 5.Daleka Północ zginie, jeśli nie uda się wymyślić dla niej innego, nieożywianego mrozem krwiobiegu.Inwazja ciepła roztapia wieczną zmarzlinę, która stanowi solidny fundament wszystkiego, co zbudowano na Dalekiej Północy: domów stojących na palach wbitych w zawsze zamrożony grunt, fabryk i rurociągów, którymi do Europy czy Chin płyną rosyjski gaz i ropa.A jak ostrzega choćby Matthias Ulrich, niemiecki geograf badający zmiany klimatu w Jakucji, podniesienie się temperatury na Dalekiej Północy jeszcze przyspieszy globalną katastrofę. Tajanie wiecznej zmarzliny uwolni do atmosfery ogromne ilości metanu. A to będzie działać niczym fatalne perpetuum mobile, bo ogromna ilość gazu wpłynie na ocieplanie się całej ziemi. źródło Wyborcza 14 lutego 2020
Polska zima pachnie smogiem. Wywiad z profesorem Piotrem Kleczkowskim
Joanna Szubierajska, Ekologia.pl:Jeżeli do kopciucha wsadzimy oponę, stare okno, podkład kolejowy, kawałek mebla, wiadro śmieci i generalnie wszystko, co tylko się spali, to pogarszamy stan powietrza dramatycznie. Ten trujący koktajl często czujemy w nosie. Niestety, przykro i wstyd to powiedzieć, ale jest to charakterystyczny zapach zimy w Polsce, w innych krajach go nie ma albo jest rzadkością. ‒ mówi profesor Piotr Kleczkowski, autor książki „Smog w Polsce” cały wywiad:ekologia.pl
Dzika przyroda budzi się do życia
kilka miesięcy wcześniej z powodu zanikania zimy związanego z ociepleniem klimatu. Brytyjska organizacja The Woodland Trust prowadzi program Nature's Calendar, w ramach którego prosi swoich członków o rejestrowanie oznak zmieniających się pór roku. Analiza warunków z 2019 r. wykazała, że wszystkie oprócz jednego z 50 wiosennych wydarzeń śledzonych przez program wystąpiły już na początku ub.r., podczas cieplejszych miesięcy zimowych. Wiele gatunków gubi się w sprzecznych sygnałach wysyłanych przez naturę. Przykładem na Wyspach Brytyjskich są motyle, traszki i gniazdujące wcześniej niż zwykle kosy.źródło: Outriders Brief
Ministerstwo Edukacji Włoch
wprowadza w szkołach obowiązkową naukę o zmianach klimatu.
Święto Drzewa w Polsce
święto drzewa.pl
Dlaczego ludzie nie przejmują się zmianami klimatu?
Piotr Stanisławski cały artykuł tu: crazynauka.pl Raport z badania „Polacy wobec zmian klimatu” przeprowadzonego w listopadzie 2018 przez CBOS pokazuje, że 29% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem „Zmiany klimatu są obecnie jednym z największych zagrożeń dla współczesnej cywilizacji”, 54% uważa, że „Zmiany klimatu stanowią pewne zagrożenie, ale jest to jedno z wielu niebezpiecznych zjawisk”, 8% podpisuje się pod stanowiskiem „Zmiany klimatu nie stanowią szczególnie istotnego zagrożenia”, a 3% zakłada, że „Zmiany klimatu w ogóle nie są zjawiskiem niebezpiecznym”. Z jednej strony wygląda to nieźle, bo aż 83% osób widzi w zmianach klimatycznych zagrożenie. Ale dla znacznej większości z tej grupy nie jest to powód do szczególnego zmartwienia – ot, jedno z wielu zagrożeń. Tymczasem badania i oparte na nich prognozy wskazują na coś zupełnie innego: już obecnie widać poważne zmiany wywołane ociepleniem, a w ciągu kilkudziesięciu lat świat może zmienić się w sposób, jaki dziś trudno nam sobie wyobrazić.
Global Climate Strike
This week will be historic. In over 150 countries, people are stepping up to support young climate strikers and demand an end to the age of fossil fuels. The climate crisis won’t wait, so neither will we.
Young people have woken up much of the world with their powerful Fridays For Future school strikes for the climate. Now, millions of adults are joining in a huge wave of that will kickstart renewed action all over the world. The urgency of the climate crisis requires a new approach and a just response centered on human rights, equity, and justice.globalclimatestrike
Global Climate Strike
Our planet is being destroyed - and unless we act now, the future of humanity is under threat.Strike to save humanity, and strike for clean energy and clean air.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - szczerze mówiąc jestem dziś wzruszona i dlatego chcę wspomnieć młodych ludzi, uczennice i uczniów Gimnazjum nr 2 w Zakopanem (na mocy reformy przestało istnieć), którzy w latach 2008 do 2018, z autentycznym zapałem pracowali dla klimatu, przestrzegali przed smogiem, groźnymi skutkami spalania śmieci w domowych piecach, zapraszali specjalistów z ochrony środowiska, organizowali edukacyjno-ekologiczne wystawy skierowane do środowiska lokalnego w urzędzie miasta, szkołach, kościele, organizowali konkursy ekologiczne dla uczniów szkół zakopiańskich, w jury konkursów zasiadali znakomici artyści plastycy, włączali się, w ogólnoświatowe akcje symbolicznie ale też aktywnie w np. Miliard Drzew dla Planety, „Be a Changer” pod egidą Komisji Europejskiej, "Kupuj odpowiedzialnie drewno, papier i elektronikę" zorganizowana przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, że wymienię najważniejsze. 10 lat temu miano ich za dziwaków co znosili z godnością :) A ja dziś się cieszę, że „dożyłam chwili” kiedy to uczennice i uczniowie w 130 krajach świata i w ponad 60 polskich miastach wyszli na ulice uczniowie aby zamanifestować swoje niezadowolenie z postępujących zmian klimatycznych. Ich przyszłość!
Sprawiedliwy telefon
igo.org.pl Sprawiedliwy telefon to taki, do którego produkcji używa się surowców z etycznych źródeł: z legalnych kopalni, w których przestrzegane są prawa człowieka i prawa pracownicze, a wpływ na środowisko naturalne jest minimalizowany. Produkowany jest w fabrykach, które także spełniają te kryteria. Jest trwały, można go naprawiać i poddać recyklingowi. Jedni mówią, że taki sprzęt nie istnieje – inni, że właśnie go tworzą.

Why it is high time that we clean up the oceans?
interestingengeering.com By Kashyap Vyas : "We cannot turn a blind eye to marine pollution anymore. It has become a global crisis that will kill off all the marine life, and then turn to humans to avenge what has been done to oceans of the world. And we are already seeing the effects of marine pollution on humans. It is estimated that 1 in 3 fish caught for human consumption contains plastic".

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • 100 dojrzałych drzew zatrzymuje rocznie około 450 tys. litrów wody opadowej, dzięki temu można wydać mniej pieniędzy na kanalizację burzową i oczyszczenie wody.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.01
1,312,080 unikalnych wizyt