24 maja Europejski Dzień Parków Narodowych
W Polsce najstarszym parkiem narodowym jest Białowieski Park Narodowy, założony w 1932 roku. Wszystkich polskich parków jest 23. W 1947 r. reaktywowano go pod obecną nazwą. Powierzchnia parku wynosi 10 502 ha, w tym najstarsza część Obszar Ścisłej Ochrony zajmuje 4 747 ha. W 1977 r. UNESCO włączyło Białowieski Park Narodowy w poczet światowych rezerwatów biosfery, a dwa lata później uznano go za pierwszy i jedyny w Polsce przyrodniczy Obiekt Dziedzictwa Światowego.
Największy z nich to Biebrzański Park Narodowy, zajmujący powierzchnię prawie 600 km 2 .

Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska z okazji Europejskiego Dnia parków Narodowych deklaruje:

- Parki narodowe to najlepsze z możliwych schronienie dla dzikiej przyrody i możliwość pomocy dla zagrożonych gatunków. To również jedyne w swoim rodzaju miejsca, gdzie możemy podglądać naturalne procesy przyrodnicze. Naszym celem i obowiązkiem jest stworzenie Parkom Narodowym jak najlepszych warunków do pełnienia ich misji. Od tego roku parki narodowe zyskały nowe możliwości prawne, które mogą wpłynąć na usprawnienie ich działania.

Park Narodowy to, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o ochronie przyrody, „obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów”. Zadaniem parków jest również prowadzenie projektów badawczych i edukacyjnych.
Obecnie w Europie jest ponad 250 parków narodowych o łącznym obszarze 12,5 mln hektarów, co stanowi 1,2 % kontynentu. Średnia wielkość parku w Europie to ok. 52 tys. ha, natomiast w Polsce ponad 13,5 tys. ha. Najwięcej parków narodowych znajduje się w Finlandii (26), lecz największy udział w powierzchni kraju, ponad 7%, mają parki narodowe w Norwegii.
http://www.mos.gov.pl

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Jeden hektar drzew produkuje dziennie tyle tlenu ile potrzebuje 45 osób.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,057,083 unikalnych wizyt