Zróżnicowanie ekologiczne Peru
Pomimo tego wydaje mi się, iż większość ludzi uważa lamę za zwierzę reprezentacyjne dla mojego kraju oraz, że prawie każda rodzina posiada jedną jako zwierzę domowe. Chętnie (w sposób obiektywny) potwierdzę, iż nie jest to prawda. Pierwszy raz widziałem lamę w zoo, a ostatni raz około 10 lat temu w jednym z miejsc turystycznych.

Na początek skoncentrujmy się na tym gdzie żyją lamy. Lamy peruwiańskie zamieszkują głównie zimne rejony Andów Południowych. Dlatego też ciekawi mnie dlaczego ludzie uważają, iż Peruwiańskie rodziny posiadają lamę na własność, skoro większość Peruwiańczyków (2/3 populacji) mieszka na wybrzeżu, głównie w aglomeracjach miejskich. Nawet gdyby ktoś chciał wejść w posiadanie lamy, myślę, iż jakaś organizacja ochrony praw zwierząt na pewno by interweniowała, gdyż ani pustynne wybrzeże Pacyfiku, ani przepełnione miasta nie są dobrym środowiskiem dla lam. Podobnie lasy tropikalne Amazonki mogłyby być szkodliwe dla tych przyjaznych zwierząt, ze względu na wysoką wilgotność i temperaturę, oraz (spośród wielu innych czynników) obecność niezwykłych drapieżników. Można sobie zadać pytanie dlaczego lamy są takie istotne?

Wierzymy, iż najbardziej trafne odpowiedzi są oddawane w fotografii i innych materiałach ilustracyjnych. Za każdym razem gdy idziemy na wystawę zdjęć lub oglądamy film dokumentalny o Peru, lama jest zawsze w centrum uwagi. Prawdą jest, iż element egzotyczny zazwyczaj dominuje i zwiększa atrakcyjność danego projektu. Mówiąc o tym wcale nie staramy się tutaj ograniczyć roli fotografa jedynie do ukazywania tych niezwykłych zwierząt, nawet wtedy gdy jego prace oddają nieprawdziwy obraz Peru. Staramy się tylko zwrócić uwagę na to, iż dalsze projekty powinny ukazać inne bogactwa naturalne Peru, a nie tylko lamy.

Nam Peruwiańczykom ciężko jest zrozumieć dlaczego obraz jednego z najbardziej zróżnicowanych pod względem ekologicznym krajów świata, posiadający 83 ze 103 ekosystemów i 28 z 32 klimatów świata, został sprowadzony do jednego zwierzęcia, które w opinii Peruwiańczyków należy tylko do przedstawicieli jednego z regionów Peru, czyli terenów górzystych. Jeżeli chodzi o ssaki, Peru posiada największą różnorodność tych zwierząt na świecie i jedną czwartą gatunków ssaków Ameryki Południowej. Polska jest krajem wystarczająco rozwiniętym, żeby to zrozumieć, a Peru wystarczająco zróżnicowanym, aby nas o tym informować, dlatego też powinnyśmy z tego korzystać.

Luis Escobedo

Tekst oryginalny w języku angielskim

Tłumaczenie: Anna Martinsen
źródło: www.kontynent-warszawa.pl

Link

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Korony drzew cieniują nawierzchnię, chroniąc ją przed szybkim uwalnianiem związków asfaltowych i wydłużają ich trwałość z 7-10 lat do 20-25 lat.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
3,042,629 unikalnych wizyt